World News

2000 Olympics: Women’s Epee Direct Elimination

2000 Olympics – Women’s Epee Individual – Tournament Bracket

(This table was created using the Official Sydney Olympic competitors, current rankings and
results.  An “*” indicates an overtime win.

First Round (Table of 64) Second Round (Top 32) Third Round (Top 16)
HUN (1)  MINCZA Ildiko #1 World Ranking
HUN (1)  MINCZA Ildiko 11
ALG (34) GAMIR Zahra #93 World Ranking 2 USA (32) STEVENS Arlene 8
USA (32) STEVENS Arlene #78 World Ranking 5 HUN (1)  MINCZA Ildiko 9
SUI (17) HABLUETZEL Gianna #17 World Ranking, 11th 1996 Games SUI (17) HABLUETZEL Gianna 15
SUI (17) HABLUETZEL Gianna 15
CUB (16) GARCIA Miraida 14
CUB (16) GARCIA Miraida #16 World Ranking, 3rd at 1999 Worlds
SUI (9) ROMAGNOLI Diana #9 WR, 2nd 1999 World Champs
SUI (9) ROMAGNOLI Diana 15
NOR (24) MOERCH Margrete 13
NOR (24) MOERCH Margrete #32 World Ranking SUI (9) ROMAGNOLI Diana 11
CUB (25) ESTERI Tamara #36 World Ranking – Meets Team Member CUB (8) ORTIZ Zuleydis 15
CUB (25) ESTERI Tamara 7
CUB (8) ORTIZ Zuleydis 15
CUB (8) ORTIZ Zuleydis #8 WR – #47 1999 World Champs
GER (5) DUPLITZER Imke #5 WR – 11th 1999 World Champ’s
GER (5) DUPLITZER Imke 15
EGY (37) MOUSTAFA May Not Ranked 5 CHN (27) LI Na 12
CHN (27) LI Na #46 WR, 49th in 1999 World Champs 15 GER (5) DUPLITZER Imke 14
NOR (21) ANDENAES Ranghild #25 WR, 15th 1999 World Champs GER (12) BOKEL Claudia 15
NOR (21) ANDENAES Ranghild 10
GER (12) BOKEL Claudia 15
GER (12) BOKEL Claudia #12 WR, 9th at 1996 Games
HUN (13) NAGY Timea #13 WR, 12th at 1999 World Champs
HUN (13) NAGY Timea 11
CHN (20) YANG Shao Qi 8
CHN (20) YANG Shao Qi #24 WR – 22nd 1999 Worlds HUN (13) NAGY Timea 15
LAT (29) VANSOVICA Julija #74 WR 15 LAT (29) VANSOVICA Julija 10
CHI (35) BRAVO Caterin #146 WR 9 LAT (29) VANSOVICA Julija 15
HUN (4) SZALAY Gyongyi 13
HUN (4) SZALAY Gyongyi #4 WR – Bronze at 1996 Games
ITA (3) CASCIOLI Cristiana #3 WR – 5t in 1999 World Champs
ITA (3) CASCIOLI Cristiana 12
COL (36) ESPINOSA Angela #162 WR 5 SUI (30) LAMON Sophie 15
SUI (30)  LAMON Sophie #50 WR 15 SUI (30) LAMON Sophie 8
KOR (19) KO Jung-Sun #22 WR – 18th 1999 World Champs RUS (14) LOGOUNOVA Tatiana 15
KOR (19) KO Jung-Sun 9
RUS (14) LOGOUNOVA Tatiana 15
RUS (14) LOGOUNOVA Tatiana #14 WR – 7th at 1996 Games
CAN (11) SCHALM Sherraine #11 WR – 6th in 1999 World Champs
CAN (11) SCHALM Sherraine 13
FRA (22) TRIPATHI Sangita 15
FRA (22) TRIPATHI Sangita #27 WR – 24th 1999 World Champs FRA (22) TRIPATHI Sangita 8
GER (28) NASS Katja #48 WR 15 FRA (6) BARLOIS-LEROUX 15
UZB (38) PETROVA Anisa #82 1999 World Champs 8 GER (27) NASS Katja 12
FRA (6) BARLOIS-LEROUX 15
FRA (6) BARLOIS-LEROUX #6 WR – Silver in 1996 Games
RUS (7) MAZINA Maria #7 WR – 39th 1999 World Champs
RUS (7) MAZINA Maria 15
KAZ (39) GONCHAROVA Natalya Not Ranked 13 RUS (26) AZNAVOURIAN Karina 11
RUS (26) AZNAVOURIAN Karina #37 WR, 29th in 1999 World Champs 15 RUS (7) MAZINA Maria 13
CHN (23) LIANG Qin #28 WR – 35th in 1999 Worlds ITA (10) ZALAFFI Margherita 15
CHN (23) LIANG Qin 11
ITA (10) ZALAFFI Margherita 15
ITA (10) ZALAFFI Margherita #10 WR, 4th at 1996 Games
AUS (15) HALLS Evelyn #15 WR – Sister is in the Women’s Foil
AUS (15) HALLS Evelyn 14
AUT (18) RENTMEISTER Andrea * 15
AUT (18) RENTMEISTER Andrea #19 WR AUT (18) RENTMEISTER 12
YUG (31) SOTRA Tamara #72 WR 15 FRA (2) FLESSEL-COLOVIC 15
NOR (33) LESOIL Silvia #86 WR 8 YUG (31) SOTRA Tamara 9
FRA (2) FLESSEL-COLOVIC 15
FRA (2) FLESSEL-COLOVIC Laura Gold Medal Favorite – Won in 1996


Quarter-Final (Great 8) Semi-Final (Final 4) Gold Medal
SUI (17) HABLUETZEL Gianna 15
CUB (8) ORTIZ Zuleydis 14 SUI (17) HABLUETZEL Gianna * 13
RUS (14) LOGOUNOVA Tatiana 15 RUS (14) LOGOUNOVA Tatiana 12
FRA (6) BARLOIS-LEROUX 10 HUN (13) NAGY Timea 15
HUN (13) NAGY Timea 15 SUI (17) HABLUETZEL Gianna 11
GER (12) BOKEL Claudia 8 HUN (13) NAGY Timea 15
ITA (10) ZALAFFI Margherita 11 FRA (2) FLESSEL-COLOVIC 14 Bronze Medal
FRA (2) FLESSEL-COLOVIC 15 FRA (2) FLESSEL-COLOVIC 15
RUS (14) LOGOUNOVA Tatiana 6

Most Popular

To Top