Lee Kiefer and Eli Dershwitz Medal at Junior Worlds

Lee Kiefer placed on the podium for Team USA. Photo: S.Timacheff/FencingPhotos.com

Lee Kiefer placed on the podium for Team USA. Photo: S.Timacheff/FencingPhotos.com

US fencers continued to earn places on the podium this week as Lee Kiefer and Eli Dershwitz both won bronze medals on the first day of the junior competitions at the 2013 Cadet and Junior World Championships.

Italy placed two fencers into the final 4 in Junior Women’s Foil, and the USA placed two into the top-8. Lee Kiefer earned to top US finish as she advanced to the top-4 with a 15-7 victory over Julie Mienville (FRA) before losing in the semi-finals to Camilla Mancini (ITA) 15-9. The US’s other top-8 fencer, Jacqueline Dubrovich also fell to an Italian, as Francesca Palumbo defeated her in the top-8, 15-8.  Mona Shaito, fencing for Lebanon, placed 7th. (Final 8 Bracket)

Eli Dershwitz earned his bronze, placing 3rd out of 108 fencers. In the top-8, he knocked out #1 seed Zhou Ziqiu (CHN) 15-5 and then lost in the semi-finals to Andras Szatmari (HUN) in a 15-14 nailbiter. Szatmari would go on to claim silver, losing 15-14 in the finals to Kamil Ibragimov (RUS).

 Video of the Women’s Foil and Men’s Sabre Events:

 

Final Results: 2013 Junior Women’s Foil World Championships

 

 Rg Nom Prénom Nation
 1 MANCINI Camilla  ITA
 2 PIRIEVA Leyla  RUS
 3 KIEFER Lee  USA
 3 PALUMBO Francesca  ITA
 5 DUBROVICH Jacqueline  USA
 6 MIENVILLE Julie  FRA
 7 SHAITO Mona  LIB
 8 MPAH-NJANGA Jeromine  FRA
 9 ZAGIDULLINA Adelina  RUS
 10 SZALAI Szonja  HUN
 11 RANVIER Pauline  FRA
 12 YANAOKA Haruka  JPN
 13 LU Margaret  USA
 14 HARVEY Eleanor  CAN
 15 SHYPILOVA Olena  UKR
 16 KIM Hyeji  KOR
 17 GOLDIE Alanna  CAN
 18 SINIGALIA Martina  ITA
 19 SAMSONOVA Kristina  RUS
 20 GU Jerrica  CAN
 21 GOLEBIOWSKA Natalia  POL
 22 SHI Yanan  CHN
 23 SZYMCZAK Anna  POL
 24 HAJDU Melinda  HUN
 25 BARTL Thekla  GER
 26 KNAUER Tamina  GER
 27 BOLDOR Maria  ROU
 28 KING Leah  GBR
 29 SUN Jing  CHN
 30 CALUGAREANU Malina  ROU
 30 KIM Hyunjin  KOR
 32 VARDAR Cansu Umay  TUR
 33 DLUGOSZ Martyna  POL
 34 KRYTSYNA Aliaksandra  BLR
 35 KARAMETE Irem  TUR
 36 TAKAHASHI Fuko  JPN
 37 GOLYA Fruzsina  HUN
 38 STANTSIOU Elissavet  GRE
 39 EL HOUARI Narimene  ALG
 40 ONDARTS Lucia  ARG
 41 GOGLIDZE Teona  GEO
 41 LERCH Alix  MEX
 43 SONG A Young  KOR
 44 GIL PINERO Paola Carolina  VEN
 45 KAWAMURA Risa  JPN
 46 CECCHINI Gabriela  BRA
 47 NEHL Inke  GER
 48 LENCHYK Anastasiya  UKR
 49 CENKER Freya  AUT
 49 STAN Isabelle  ROU
 51 KULIAYEVA Lizaveta  BLR
 52 DAJCIC Marcela  CRO
 53 MARINO Maria  ESP
 54 MENDOZA Geiglys  VEN
 55 LEE Thalia Ping  SIN
 56 CHEN Ling Yi  TPE
 57 ALPATOV Avigail  ISR
 58 IBANEZ Delfina  ARG
 59 REBOLLEDO Melissa  MEX
 60 DAVILA Monica B.  PUR
 61 CELLEROVA Michala  SVK
 62 WONG Liane Ye Ying  SIN
 63 OJEDA Barbara  ESP
 64 MACRI Agustina  ARG
 65 BIMOVA Andrea  CZE
 66 AMIEN Mahitab  EGY
 67 HANINA Noa  ISR
 68 RAPYNETS Alina  UKR
 69 KHEDHIRI Mariem  TUN
 70 MOHAMED Noura  EGY
 71 KARIMOVA Karolina  KAZ
 72 ZANEUSKAYA Hanna  BLR
 73 ZHANG Jie  CHN
 74 KOVACEVIC Marija  SRB
 75 CONTRERAS VERA Gemesis Del Carmen  VEN
 76 STEYN Kirsten  RSA
 77 KWAG Alicia Ji Yeon  AUS
 77 DAFFNER Mariana  BRA
 79 SPANGER-RIIS Martine  DEN
 80 PINO Mariana  BOL
 81 WONG Nicole Mae Hui Shan  SIN
 82 CORREA Celia  MEX
 83 JANSE VAN RENSBURG Cheree  RSA
 84 IAGORASHVILI Nitsa  GEO
 84 MAROTTA Emily  AUS
 86 ADJABI Feriel  ALG
 87 VICTORIA Diana  ESP
 88 NAIDENOVA Monika  BUL
 89 PRETORIUS Isabel  RSA
 90 BARRATT Georgina  AUS
 91 RELIZANI Doria  ALG

Final Results: 2013 Junior Men’s Sabre World Championships

 Place Last Name First Name Nation
 1 IBRAGIMOV Kamil  RUS
 2 SZATMARI Andras  HUN
 3 D’ARMIENTO Francesco  ITA
 3 DERSHWITZ Eli  USA
 5 BAZADZE Sandro  GEO
 6 GORDON Shaul  CAN
 7 ZHOU Ziqiu  CHN
 8 OCINSKI Jakub  POL
 9 MARDALEISHVILI Mikheil  GEO
 10 SCHROEDTER Robin  GER
 11 AFFEDE Leonardo  ITA
 12 HUEBERS Richard  GER
 13 MACKIEWICZ Andrew  USA
 14 KINDLER Maximilian  GER
 15 ISKANDAROV Vyacheslav  RUS
 16 BANCSICS Mate  HUN
 17 AKULA Mikhail  BLR
 18 CURATOLI Luca  ITA
 18 VORONOV Kostiantyn  UKR
 20 SEITZ Tom  FRA
 21 CHUNG Hojin  KOR
 22 STREETS Kaito  USA
 22 TIAN Yue  CHN
 24 KIM Chang Jae  KOR
 25 ELSISSY Ziad  EGY
 26 CSABA Marton Bence  HUN
 27 LUCCHETTI Stefano Ivan  ARG
 28 CARVAJAL Jesus  VEN
 29 STATSENKO Oleksiy  UKR
 30 KISEL Siarhei  BLR
 31 IAM Chung Yin  HKG
 32 LAMBERT Maxence  FRA
 33 YILDIRIM Enver  TUR
 34 BOUKAS Evaggelos  GRE
 35 CUELLAR Sebastian  COL
 36 PASKOV Pancho  BUL
 37 ARFA Fares  CAN
 38 HUANG Lulu  CHN
 39 ROMERO Eliecer  VEN
 40 KARIM Nurzhan  KAZ
 41 BAHER ARESBARAN Farzad  IRI
 42 LARA Eduardo  MEX
 43 SENEGAS Remi  FRA
 44 CHORCHOWSKI Kewin  POL
 45 KARABINSKI Artsiom  BLR
 46 TAMOY Luis  VEN
 47 ZDIRI Ridha  TUN
 48 HERNANDEZ CABALLERO Andres  ESP
 49 TRUSHAKOV Alexander  RUS
 50 AIYENURO Soji  GBR
 50 DAVOLI Roberto  GRE
 52 RASKOSOV Dmytro  UKR
 53 HARIMA Ryuta  JPN
 54 DE LA FUENTE Diego  ESP
 55 ANISKOV Sergey  KAZ
 56 DI TELLA Pascual Maria  ARG
 57 GRZEGOREK Mikolaj  POL
 58 ZAPOROJCENCO Nicolai  MDA
 59 CHOY Yu Yong  SIN
 60 WAFAEY Mokhtar  EGY
 61 BURNEV Lyuboslav  BUL
 62 MOON Sung Bin  KOR
 63 FERJANI Fares  TUN
 64 HANUS Adam  CZE
 65 HERNANDEZ FLORES Javier Alejandro  MEX
 66 TSANG Tsz Hin  HKG
 67 UKLEBA David  GEO
 68 PEREDA Fernando  ESP
 69 PEZZI Enrico  BRA
 70 FAZYL Shynggys  KAZ
 71 ESTEVES Nuno  POR
 72 TANDAI Sho  JPN
 73 MIRANDA Ignacio Jose  ARG
 74 AMER Mohamed  EGY
 75 POTOU Orestis-Kyriakos  GRE
 76 FAWKES Boston  AUS
 77 LAMBERT Pascal  CAN
 78 KURT Kemal Arda  TUR
 79 JONSSON Hilmar Orn  ISL
 80 MANDOV Ivan  BUL
 81 SEPULVEDA ROMERO Daniel  COL
 82 BENCHEHIMA Fares  ALG
 83 DE VISSCHER Jules-Emile  BEL
 84 CORREA VILA Luis  COL
 85 LEU Clive Yi Yang  SIN
 86 SLANKARD Kirk  GBR
 87 LI Sze Hou Adrian  HKG
 88 MATEISIN Piotr  MDA
 89 ANDO Kohei  JPN
 90 VAN HOFFELEN Camille  GBR
 91 WHITAKER Arthur  BRA
 92 BALLO Boubacar  MLI
 93 EL FALJI Walid  MAR
 94 ACUNA RAMIREZ Adrian  MEX
 95 MORAVEC Tomas  CZE
 96 GONZALEZ DALMASY Jose M  PUR
 97 KOEN Riekert  RSA
 98 FUCIK Jan  CZE
 99 RAPACH Lucas  BRA
 100 WOLSKI Samuel  RSA
 101 BOUNABI Akram  ALG
 102 KOEN Wikus  RSA
 102 NURALIEV Shakhboz  TJK
 104 KITSIRIBOON Soravit  THA
 105 ALFADHLI Abdulmalek  KUW
 105 SIADI YABUYA Yane  COD
 105 MONGONDJI Cedrick  COD

 

 

Comments are closed.